Gmina Żychlin - wczoraj i dziś

 


Jednym z centrów kultury w naszej gminie jest M-GBP im. Marii Kownackiej. Placówka istnieje od końca lat 30-tych. XX w. i nieprzerwanie popularyzuje czytelnictwo w naszym środowisku. Posiada bardzo bogaty księgozbiór liczący 47999 woluminów i 615 zbiorów audiowizualnych.

Działalność biblioteki to również upowszechnianie kultury i promocja miasta. Już od 25lat funkcjonuje tutaj Klub Seniora ,,Spokojna jesień”.

Placówka jest także organizatorem licznych wystaw i ekspozycji okolicznościowych. Jedną z ostatnich jest wystawa pt. ,,Ostatnia droga” którą mieliśmy okazję oglądać w maju. Zgromadzone dokumenty i materiały ikonograficzne przedstawiają przebieg publicznej egzekucji wykonanej na 9 Polaków w czerwcu 1941r.

Niedawno biblioteka została wyposażona  w czytelnie internetową. Stało się to dzięki udziałowi w programie ,, Ikonka” i obecnie możemy korzystać także z zasobów Polskiej Biblioteki Internetowej

 

Ta placówka prowadzi bardzo szeroką działalność począwszy od rozpoznania potrzeb i zainteresowań kulturalnych lokalnej społeczności poprzez tworzenie warunków dla rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego, prowadzenie zespołów artystycznych, kół i sekcji zainteresowań oraz organizowanie spektakli, koncertów, wystaw i imprez rozrywkowych, turystycznych i sportowych na terenie naszego miasta i gminy.

Ośrodek dysponuje trzema obiektami i salą widowiskową na 300 miejsc, salą sportową oraz klubem i boiskiem sportowym. Również przy Zespole Szkół nr 1 funkcjonuje izba sportowa z zapleczem, której inwestorem jest UM i G Żychlin. Obiekty są dostępne dla mieszkańców miasta i gminy.

Przy M-GOKS i R funkcjonuje wiele zespołów i kół zainteresowań:

  • Zespół wokalno – instrumentalny „Melodia”, który składa się z członków Klubu Seniora „Radość”. Powstał w 1994 r. i obecnie liczy 25 członków. Zespół uczestniczy – z sukcesami! - w licznych imprezach kulturalnych, np. Przeglądach Artystycznego Ruchu Seniorów (w Bydgoszczy, Skierniewicach, Płocku, Sierpcu) Jarmarku Łódzkim czy Żychlińskich Spotkaniach Artystycznego Ruchu Seniorów. W 2001 r. został uhonorowany za całokształt pracy artystycznej Medalem 600-lecia Nadania Praw Miejskich Miastu Żychlin.

  • Kapela Ludowa „Dobrzeliniacy” – istnieje od 1980 r. , obecnie w składzie:

-       Sławomir Czekalski- harmonia

-       Franciszek Kowalski- bęben

-       Zenon Idzikowski- skrzypek.

  • Kapela wielokrotnie występowała w dorocznych Przeglądach Kapel (Bedlnie, Przytocznej, Stoczku Łukowskim , Płocku , Łodzi , Żychlinie) zaś w 2003 r. Zajęła I miejsce w kategorii kapel na Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą . Ma również za sobą nagrania w Polskim Radio.

  • Kluby Seniora:

-„ Radość”

-„Pogodna Jesień”

  • Koło plastyczne dla dzieci

  • Sekcja rytmiki dla dzieci i młodzieży

  • Nauka języka angielskiego dla dzieci i młodzieży.

  • Na terenie gminy funkcjonuje także Miejski Dom Kultury w Grzybowie.

  • Spośród wielu żychlińskich imprez , niektóre zapisały się na stałe w kalendarzu kulturalnym i odbywają się corocznie:

1.      Żychlińska Liga Koszykówki ( luty)

2.      Akcja „Zima” dla dzieci i młodzieży ( luty)

3.      Powiatowe Zmagania Artystyczne Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych (kwiecień)

4.      Żychlińskie Targi Biesiadne ( czerwiec)

5.      Żychliński Turniej Piłki Siatkowej ( maj)

6.      Artystyczny Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich (czerwiec)

7.      Dni Żychlina (czerwiec)

8.      Akcja „Lato” dla dzieci i młodzieży ( lipiec)

9.      Pożegnanie lata (wrzesień)

10.  Przegląd Artystycznego Ruchu Seniora (wrzesień)

11.  Dni Seniora (wrzesień)

12.  Wigilijne spotkania środowiskowe (grudzień)

-         człowiek, dla którego rzeźbienie jest – jak sam mówi – „ pasją , zadowoleniem i sposobem na życie”.

Z wykształcenia jest mechanikiem, ale rzeźbić próbował już w dzieciństwie. Od 1974 r. zajął się tym na poważnie – jest człowiekiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych, pracował także dla Cepelii.

Jego prace znalazły uznanie etnografów i znawców sztuki oraz odbiorców. Świadczą o tym liczne sukcesy w konkursach regionalnych i ogólnopolskich, wystawach i przeglądach krajowych i zagranicznych, m. in.

-         tytuł laureata w konkursach:

  •  „ To było w maju ”,

  •   „ Partyzanci ”,

  •   „ Motywy diabelskie ”,

-         6 nagród za II miejsce

-         7 nagród za III miejsce

-         7 wyróżnień.

Tematyka prac jest bardzo różna, najczęściej wiąże się z życiem na wsi i wydarzeniami z historii Polski.

Prace pana Tarki znajdują się w wielu muzeach etnograficznych w Polsce ( m. in. w Warszawie, Poznaniu, Gdyni, Radomiu, Kołobrzegu, Łęczycy, Zakopanem ), w kościołach i kaplicach ( także zagranicą ). Wiele prac trafiło do kolekcjonerów z zagranicy, np. Niemiec, Szwecji, Norwegii, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Meksyku.

Podczas swojej 29-letniej pracy twórczej pan H. Tarka zorganizował wiele okolicznościowych wystaw w Polsce i w Niemczech. Udzielił licznych wywiadów radiowych i telewizyjnych. O jego twórczości pisano w wielu publikacjach prasowych i katalogach wystawowych w kraju i zagranicą.