Ochrona przyrody

Żychlin jest małym miastem położonym na skraju województwa łódzkiego, nad rzeką Słudwią. W pobliżu brak zwartych kompleksów leśnych i terenów szczególnie atrakcyjnych pod względem przyrodniczym dlatego ochronę przyrody w naszym mieście reprezentują jedynie pomniki przyrody a niewielki fragment gminy obejmuje obszar chronionego krajobrazu doliny Przysowy.

Obszary chronionego krajobrazu są to wyróżniające się krajobrazowo tereny o różnych typach ekosystemów. Zagospodarowanie tych terenów powinno zapewnić stan względnej równowagi ekologicznej. Służą one przede wszystkim rekreacji a działalność człowieka podlega tam niewielkim ograniczeniom. W Polsce do roku 2003 utworzono 409 obszarów chronionego krajobrazu. Jednym z nich jest dolina Przysowy, której fragment, pokryty lasem, znajduje się na terenie naszej gminy.

Pomniki przyrody to wyjątkowe okazy przyrody ożywionej lub nieożywionej. Mają szczególne wartości naukowe, kulturowe, historyczne i krajobrazowe, odznaczają się indywidualnymi cechami.

Pomnikami przyrody mogą być sędziwe i okazałych rozmiarów drzewa i krzewy gatunków rodzimych i obcych, źródła, głazy, wodospady, wywierzyska, jaskinie. Są one oznakowane specjalnymi tabliczkami.

 

Na terenie gminy Żychlin zlokalizowaliśmy pięć pomników przyrody. Są to:

Lipa drobnolistna o obwodzie na wysokości 1,3m 205cm i wysokości 20m. Rośnie ona na placu Jana Pawła II przy ogrodzeniu kościoła.

Dąb szypułkowy „Wojtek”o obwodzie na wysokości 1,3m 290cm i wysokości 18m. To piękne drzewo znajduje się na terenie Zakładu Maszyn i Urządzeń Elektrycznych w Żychlinie i jest pod opieką pracowników tego zakładu.

Lipa drobnolistna o obwodzie na wysokości 1,3m 275cm i wysokości 25m. Rośnie na terenie Przedszkola nr 2.

Topola biała o obwodzie na wysokości 1,3m 456cm i wysokości 25m.Jest to wyjątkowy okaz, składający się z dwóch zrośniętych ze sobą drzew. Rośnie na terenie parku wiejskiego w Dobrzelinie.

Jesion wyniosły o obwodzie na wysokości 1,3m 248cm i wysokości 25m. Znajduje się również w tym samym parku w Dobrzelinie.

Porosty są to niewielkie organizmy, które tak naprawdę składają się z dwóch, ściśle ze sobą związanych komponentów: zielonych komórek glona otoczonych strzępkami grzyba. Porosty wykazują dużą różnorodność pod względem swojej budowy zewnętrznej. Wyodrębniane są zwykle trzy typy morfologiczne plech: skorupiasta, listkowata i krzaczkowata. 

Plecha skorupiasta całą dolną powierzchnią przylega do podłoża. Może się rozwijać na powierzchni podłoża lub częściowo w nie wrastać. Plecha ta jest jednolita o powierzchni gładkiej lub nierównej, może też być nieregularnie popękana, ziarenkowata lub mączysta. Grubość plechy waha się od 0,1 do kilku milimetrów. 

Plecha listkowata jest mniej lub więcej spłaszczona, ma kształt rozetek albo rośnie nieregularnie, zwykle jest powcinana na liczne odcinki, różnej długości i szerokości, które stykają się brzegami, zachodzą na siebie lub są luźno ułożone. Przytwierdzona jest do podłoża chwytnikami lub fałdami dolnej strony plechy. 

Plecha krzaczkowata złożona jest z gałązek, które mogą być obłe, nieregularne, tasiemkowato spłaszczone, nitkowate. Może być wykształcona w postaci pojedynczych trzoneczków lub gałązek, może być też obficie rozgałęziona. Rośnie kępkowo lub ma postać brodatą. Przyczepiona jest do podłoża zwykle w jednym punkcie i zwisa, odstaje lub wznosi się. 

Badanie stanu zanieczyszczenia powietrza za pomocą skali porostowej.  

Porosty można spotkać wszędzie, na całej kuli ziemskiej: w lasach równikowych i za kołem podbiegunowym, wysoko w górach i na równinach. Mogą rosnąć na ziemi, na kamieniach i gołych skałach, na korze i gałęziach drzew. Są odporne na niską i wysoką temperaturę, brak wody, złą glebę. Nie znoszą tylko zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza dwutlenkiem siarki. Obserwując występowanie porostów możemy zbadać stan atmosfery za pomocą skali porostowej.

Przeprowadziliśmy obserwacje występowania porostów w naszym mieście. Stwierdziliśmy, że w Żychlinie występują tylko porosty nadrzewne o skorupiastej i listkowatej plesze:

misecznica proszkowa

ozsypek srebrzysty

tarczownica bruzdkowana

pustułka pęcherzykowata

złotorost ścienny

 

 Miejsce obserwacji nr 1 

na obrzeżu miasta, przy drodze do oczyszczalni ścieków:

Zaobserwowaliśmy występowanie tarczownicy bruzdkowanej, ale w słabym nasileniu i porosty proszkowe oraz glony. Na skali porostowej odpowiada to zanieczyszczeniu powietrza dwutlenkiem siarki 100μg/m3.

Miejsce obserwacji nr 2

w centrum miasta na skwerze koło kościoła: 

W tym miejscu stwierdziliśmy, że porostów na drzewach prawie nie ma. Można zobaczyć tylko glony i porosty proszkowe- prawdopodobnie misecznicę proszkową i rozsypka srebrzystego. Świadczy to o dużym zanieczyszczeniu powietrza - na skali porostowej odpowiada to zawartości  około 150 μg dwutlenku siarki na m3 powietrza.

Miejsce obserwacji nr 3

park miejski naprzeciwko Urzędu Gminy i Miasta:

Na drzewach występują dość obficie porosty nadrzewne: przede wszystkim tarczownica bruzdkowana i pustułka pęcherzykowata oraz w mniejszym stopniu złotorost ścienny. Na słupie od latarni również stwierdziliśmy występowanie porostów. Ze skali odczytaliśmy, że zanieczyszczenie powietrza w tym miejscu wynosi około 100 μg dwutlenku siarki na m3 powietrza.

Miejsce obserwacji nr 4

na ulicy 3-go Maja, przy drodze wjazdowej do Kutna:

Na korze drzew nie występują porosty listkowate. Zaobserwowaliśmy tylko glony i porosty proszkowe. Zanieczyszczenie powietrza w tym miejscu jest bardzo duże - około 160 μg dwutlenku siarki na m3 powietrza według skali porostowej.

Miejsce obserwacji nr 5

prawie poza miastem, przy drodze na cmentarz:

W tym miejscu występuje najwięcej porostów - zarówno tarczownica bruzdkowana, pustułka pęcherzykowata jak i złotorost ścienny rosną na korze drzew w postaci dużych płatów. Ze skali porostowej odczytaliśmy, że zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem siarki nie przekracza tutaj 60 μg/m3.